KOLAY ERİŞİM
 
Avcılar Halkı kentin hem sakini, hem de sahibidir.
KOLAY ERİŞİM
Avcılar Çağrı Merkezi444 6 989
İçerikler

Bathonea Antik Kent

İstanbul ili, Avcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde yer alan Küçükçekmece Gölü Havzası’nda, 2007 ve 2008 yıllarında yüzey araştırması olarak başlayan çalışmaların verimli sonuçları doğrultusunda, bölgenin gösterdiği tarihsel ve arkeolojik önem nedeniyle, 07.07.2009 gün ve 15280 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile arkeolojik kazılara başlanılmasına karar verilmiştir. 2009 yılından itibaren kazılar, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Prehistorya Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şengül AYDINGÜN başkanlığında, İstanbul, İngiltere, Bristol, K.K.T.C. Doğu Akdeniz, Hollanda Lahey, Madrid Autonomo üniversitelerindeki değişik disiplinlerden bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşmektedir.

Küçükçekmece Göl Havzası’ndaki Avcılar Firuzköy Yarımadası üzerinde yürütülen araştırma ve kazı çalışmaları üç bölgede devam ederken, Büyük Liman ve çevresindeki yüzey araştırmaları halen sürdürülmektedir. Kazılar, I. Bölge olarak adlandırılan Küçük Liman ve çevresiyle II. Bölge olarak adlandırılan Büyük Sarnıç, Kale, “Sütunlu Yapı” ve çevresinde yürütülmektedir. 

Başkanlığımız bünyesinde bulunan KUDEB (Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu) teknik personeli teknik desteği ile birlikte Belediye Başkanlığımız tarafından alanda devam eden kazı çalışmalarına her türlü destek sağlanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için; 
http://www.bathonea.org