Ana Sayfa / ABAG

ABAG


Avcılar Belediyesi’nin Afetlere karşı hazırlık çalışmaları kapsamında başlattığı ABAG (Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri) projesi eğitim toplantıları devam etmektedir.

Afetlere karşı hazırlık çalışmalarına hız veren Avcılar Belediyesi bir süre önce Afet Bilgi Sistemi’ni (ABİS) hizmete sunmuş, Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu’nun açılışını 2015 yılı Ağustos ayında gerçekleştirerek, ABAG (Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri) projesini başlatmıştı. ABAG projesi kapsamında her ayın son pazartesi günleri eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.

Olası bir afete karşı bilgi ve eğitimin rolünün tartışılmaz olduğunu bilinci ile “İlçemizde gönüllü bir yardım ekibi oluşturmak amacıyla, ABAG (Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri) projesini başlattık. Afet gönüllüsü olmak isteyen vatandaşlarımızla her ay düzenli olarak gerçekleştireceğimiz eğitim toplantılarıyla, olası bir depremde arama ve kurtarma faaliyetlerine katılmak isteyen gönüllerimize, geniş bir eğitim programı düzenleyerek sistematik bir ağı oluşturuyoruz.

Çağdaş ve uygar toplumlar organize olmuş toplumlardır. Eğitim, sanat ve kültürel çalışma alanlarında hız kesmeden gelişen Avcılarımız, sosyal sorumluluk projeleriyle de koordineli biçimde ilerlemektedir. Sizler de ABAG eğitim seminerlerine katılarak afet gönüllüsü olup, olası bir afet anında bireylere ilk müdahaleyi yaparak sevdiklerinizin hayatını kurtarabilirsiniz.”

Gönüllü Örgütlenmeyle Depreme Hazırlık

Afetler yaşandığında ilk 72 saatin önemi oldukça fazladır. Bu saatler altın saatler olarak adlandırılmaktadır. İlk üç gün içinde yapılacak kurtarma çalışmalarında insanların hayatta kalma oranları oldukça yüksek olmaktadır. Bu ilk günlerde devletim tüm imkanlarıyla bütün vatandaşlara anında ulaşması mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla insanların kendi hazırlıkları son derece önemli hale gelmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki yaşanılan afetlerde incelikle o yörede bulunan insanlar birbirlerine yardım ederek ve kenetlenerek afetlerin üstesinden gelme gayretlerinin ön plana çıktığı görülmektedir.

Avcılarda yaşanacak olası bir afet durumunda ilçede yaşayan vatandaşlarla kurulacak bir iletişim köprüsü müdahalelerin çok daha etkin kılınması, yapılacak ilk kurtarma ve yardım çalışmalarına yardımcı olunması için kurulan ABAG projesine 18-60 yaş arasında vatandaşlar müracaat edebilecekler. ABAG ekibine katılmak isteyenler Avcılar Belediyesi’nin www.avcilar.bel.tr web üzerinden, numaralı telefonu arayarak ve her ayın son Pazartesi günü düzenlenen eğitim programına katılarak müracaat edebilirsiniz.

güzelbi fikir