Ana Sayfa / Asansör Periyodik Kontrol

Asansör Periyodik Kontrol


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının; 04 Mayıs 2018 tarih ve 30411 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” hükümlerine göre;

Belediyeler, sınırları içerisindeki her asansörün yılda en az bir kez A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan ve yıllık kontrolünün yapılıp yapılmadığını denetlemekten sorumlu kılınmıştır.

Bu Kapsamda Belediyemiz; “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde, İlçe Sınırları içerisindeki yapılarda bulunan tüm asansörlerin yıllık periyodik kontrollerinin yapılmasını sağlamak amacı ile, A tipi Muayene Kuruluşu olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası ile Belediyemiz arasında protokol imzalanmıştır.

İlgi yönetmelikte bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere yılda en az bir defa periyodik kontrolünü yaptırmak zorundadır.

Ücretler kdv dahil olarak hesaplanmıştır.

DURAK SAYISI 0-5 6-10 11-15 16-20 21-25 26-30 31 < Üstü
Ücretler kdv dahil olarak hesaplanmıştır. 375 ₺ 425 ₺ 500 ₺ 600 ₺ 700 ₺ 800 ₺ 900 ₺

01 Ocak 2020 - 01 Ocak 2024 tarihleri arasında geçerli olan protokol gereği 2020 yılına ait periyodik kontrol bedelleri tablo halinde aşağıda belirtilmiştir.

Not: Tescil öncesi ilk periyodik kontrol ücreti ise asansör yaptırıcısından periyodik kontrol ücretinin 3(üç) katı olacak şekilde KDV dahil olarak A tipi muayene kuruluşunca tahsil edilir.

Asansörlerin yıllık periyodik kontrolünü gerçekleştirmek üzere aşağıda iletişim bilgileri verilen Makine Mühendisleri Odası’na başvurarak yıllık kontrol talebinde bulunmanız, bakımcı firma personeli nezaretinde gerçekleştirilecek kontrol çalışmaları sırasında muayene personeline yardımcı olmanız, kontrol sonrası raporlarınızı alarak, raporda belirtilen eksik ve hataları gidermeniz ve binanızdaki asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamanız gerekmektedir.

Saygılarımızla,

Avcılar Belediyesi


TMMOB Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi

Adres : KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SOKAK NO:9 BEYOĞLU/İSTANBUL

Tel : (0850) 333 32 56

E-posta : akm-istanbul@mmo.org.tr

Web Sitesi :www.akmistanbul.org

güzelbi fikir