Ana Sayfa / Kadın Dostu Belediyecilik

Kadın Dostu Belediyecilik


1 - Kadın ve Aile Müdürlüğü

Mayıs 2014’de Kadın ve Aile Müdürlüğünü kuran Türkiye’de ilk ilçe olduk. Avcılar Belediyesi olarak kadınlarımızı cinsiyet eşitliği temellerinde sosyal hayata katılmaları ve ekonomik özgürlüklerini kazanmalarına yönelik projeler geliştirerek, kadını mevcut edilgen durumdan  etken pozisyona geçmesi için çalışmalar yürütülmektedir.

2 - Kadın Sığınma Evi

Avcılar Belediyesi tarafından yapımı devam eden Kadın Konuk Evi’nde şiddete maruz kalmış kadınlarımızın korunup destek alabilecekleri bir merkez oluşturuyoruz. Kadın Konuk Evi’ne Mart 2015 Meclis kararı ile kızlarımız veya anneler ölmesin diye, kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin bir daha yaşanmaması için Özgecan Aslan adını verdik. 

3 - Kadın ve Aile Danışma Merkezi         

Avcılar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan psikoloğumuz tarafından Kaygı Bozuklukları ile ilgili hem bireysel hemde grup terapileri devam ediyor. Belediyemiz bünyesinde Psikolojik Danışmanlık hizmeti alan danışanlarımızda grup terapisi ile empati kurmak, farkındalık yaratmak, yeni baş etme yöntemlerini keşfetmek, kararlılık ve özgüven konularına dikkat çekilmektedir. Randevu talebi için, telefon ile arayarak veya bizzat Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne gelinerek randevu talep edilebilir.  Randevu günü ve saati için geri dönüş ile bilgilendirme yapılır. Tel:  444 6 989 – 3706 dahili numaramızdan ulaşabilirsiniz.  

4 - Binbir Çiçek Kadın Korosu

Avcılar Belediyesi Konservatuarı’nın projesi olan ve 10 mahalleden 100’er kadın olmak üzere toplam 1000 kadından oluşan “Binbir Çiçek Kadın Korosu”  kadınlarımızı toplumdaki edilgen pozisyonundan kurtarmakla kalmamış, kendi sesini, kendi sözünü söylesin diye, sahneye taşımıştır.  “Binbir Çiçek Kadın Korosu” verdiği iki dev konserle Türk ve dünya basınında geniş yer buldu.

 

5 - Kadın El Emeği Pazarı

Kadınlarımızın evlerinde beceri, birikim ve göz nuru ile ürettikleri ürünleri satışa sunmaları, bu sayede aile bütçesine katkı sağlamaları amacıyla, kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayata katılımı ile özgürleşmesini sağlamaya yönelik projelerimizden biri olan “Kadın El Emeği Pazarı”nı Ambarlı Mahallesi Ihlamur Yolu Mevkii’nde hizmete sunduk. 

6 - Çanakkale Gezisi

Avcılar Belediyesi olarak “Avcılar’dan Çanakkale’ye Özgürlük Yolu” sloganı ile Çanakkale’nin kurtuluşunun 100. Yılında, binlerce kadınımızı Çanakkale’ye götürdük. Şubat ayında başlayan ve Mayıs ayında sona eren geziye katıltan kadınlarımız, 100. Kurtuluş yıldönümünde şehitliği ziyaret edip, Çanakkale’yi gezme olanağı bulurken, şehrin kültürel ve tarihi atmosferini soluyarak, günlük yaşantılarından bir süreliğine uzaklaşma, moral ve motivasyon kazanmaları hedeflendi.  

7 - Evlilik ve Yaşam Okulu

Avcılar Belediyemiz tarafından evlilik kararı almış çiftleri evlilik hayatına hazırlamak ve aile oluşumuna profesyonel destek sağlamak amacıyla “Evlilik ve Yaşam Okulu” projesini başlattık. Evlilik ve Yaşam Okulu projesi kapsamında evlilik öncesi süreçte, çiftlerin birbirlerini iyi tanımaları, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmelerine yönelik, evlilik, iletişim ve yaşam becerileri, aile hukuku, sağlık gibi temel konuların yanı sıra etkili iletişim kurma yolları ve olası sorunlarla nasıl baş edebilecekleri konularında uzman psikologlar tarafından eğitim veriliyor. 

8 - Anne-Baba Okulu

Ailelerin sosyal ve kültürel gelişimlerini sağlamak, bireyleri huzurlu bir aile yaşamının temel şartları konusunda bilinçlendirmek, aile kurumunun güçlenmesi ve mutlu ailelerin sağlıklı nesiller yetiştirmesine katkıda bulunmak amacıyla Belediyemiz bünyesinde “Anne-Baba Okulu” projesi gerçekleştirdik.  Proje kapsamında, veliler davranışlarının çocuklarla etkileri, çocuklara kural koyma çocuklara verilecek cinsiyet eşitliği eğitimi, çocuklarda yemek yeme problemleri, onların TV ve teknolojiyle ilişkilerinin düzenlenmesi ve erken yaşta görülen davranış sorunları konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti aldılar. 

9 - Kültür Sanat Kursları

Kadınlarımıza yönelik ücretsiz olarak açmış olduğumuz kültür ve sanat kursları kapsamında, kurdele 213,  rölyef 112, resim 500, tiyatro 318, halk oyunları 285, fotoğraf 140, bağlama 215, modern dans 420, oryantal 69, şan 132, aşçılık 145, sanat tarihi 22, heykel 75, gitar 290, Türk Halk Müziği 88, Türk Sanat Müziği 161, felsefe 32 ve teknik resim 23 olmak üzere, toplam 3 bin 240 kadınımız kültür ve sanat kurslarında eğitim almaktadırlar.