Ana Sayfa / Engelsiz Belediyecilik

Engelsiz Belediyecilik
Engellilerimize yönelik sosyal hizmet uygulamaları geliştirerek hazırladığımız projelerle, uygulama ve hizmetlerde engellileri pozitif ayrımcılıkla desteklenmesi gereğine inanıyoruz.  Engellilerin günlük yaşamda sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda hayatın içinde olmalarını hedefliyoruz.

1-Engelli Koordinasyon Merkezi

Avcılar’da yaşayan engellilerimiz için belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelli Koordine Merkezi aracılığıyla, sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam ve hukuki haklar konusunda danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak sosyal yaşama uyumlarını sağlayacak üretim sürecine dâhil olmalarının önünü açacak çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. 

2-Ulaştırma Hizmetleri

Ulaştırma Müdürlüğümüzün hizmetleri doğrultusunda Avcılar’da yaşayan engelli çocuklar ve gençlerin, ücretsiz servis imkânı ile rehabilitasyon merkezleri ve spor tesislerine ulaşımları sağlanmaktadır. Ayrıca engelli çocukların eğitim kurumlarındaki sınavlara katılmaları için de servis imkânı sunulmaktadır. 

3-Evde Bakım Hizmetleri

Engelli vatandaşlarımıza Evde Bakım Hizmeti sunulmakta olup, evde kuaför hizmetleri dahi verilmektedir. Engelli vatandaşlarımıza akülü tekerlekli sandalye dağıtılması yönündeki çalışmalarımız sürmektedir. Beyaz baston ve işitme cihazı başta olmak üzere medikal cihaz ve gereçlerin dağıtımı yapılmaktadır. 

4- Destek Hizmetleri

Belediye ana binadan başlayarak merkez cadde üzerinde görme engelliler için oluşturulan sarı şeritlerin yapım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Fen İşleri Müdürlüğümüzce kentin engellerinin kaldırılması ve engelli kişilerin yardımsız bir şekilde dışarıda dolaşmalarını sağlamak için çalışmalar yapılmaktadır. 

5- Kültür, Sanat ve El Becerileri

Sosyal Belediyeciliğimizin standartlarından biri olan, ‘Engelli Dostu’ Belediyeciliğimizin gereği, Avcılar’da yaşayan engelli hemşehrilerimizin hayatın her alanına katılmaları yönünde kültür, sanat ve el becerileri alanlarında eğitim çalışmaları sürdürülüyor.

6-Engelli İletişim Hattı

İşitme engelli vatandaşlar için Türk Telekom işbirliği ile “Engelli İletişim Hattı” kurulması çalışmaları devam ediyor. Sistem sayesinde engelli vatandaşların verilecek kodu tuşlayarak belediyeye mesaj bırakabilecekler. 

7-Sesli Geçiş Sistemi 

Görme engelli vatandaşlar için “trafik ışıklarında sesli geçiş” uygulaması ile iletişim ve ulaştırmada engelleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. 

güzelbi fikir