Ana Sayfa / Haberler / HANÇERLİ, İBB MECLİSİ’Nİ AVCILARLILARA ŞİKAYET ETTİ

HANÇERLİ, İBB MECLİSİ’Nİ AVCILARLILARA ŞİKAYET ETTİ

Avcılar’daki riskli yapıların yenilenmesinin önünü açacak plan notu değişikliği 5’inci ayında da İBB meclisinden geçmedi.  İBB Şubat ayı meclis toplantısında gündem dışı söz alan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “İBB Meclisi Avcılar’ın sorununu çözmedi. Ben Avcılarlı hemşehrilerime sizleri şikayet ediyorum” dedi.

Avcılar Belediye Meclisi tarafından ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için hazırladıkları imar planı notu değişikliğinin gündeme alınmamasını protesto etmek için geçen ay İBB İmar Komisyonu’nda oturma eylemine başlayan Hançerli’nin konuşmasının satır başları şöyle:

 “Şanslıyız, deprem olmadı”

Şanslıyız, aradan geçen 5 aylık sürede İstanbul’da yıkıcı bir deprem olmadı. Fakat bilim insanları açık ve net bir şekilde depremin 3- 5 yıl içerisinde olacağı konusunda uyarıyor. Gündemdeki konu tam da bu meclisin konusu. Yani çözüm üretmesi gereken işte bu meclis. Görev de bu meclisin, yetki de bu meclisin. Ben Avcılarlı hemşehrilerime sizleri şikayet ediyorum.

“Kaygı ve korku depremden kötü”

Sadece binaların yıkılması değil kahredici olan. Uzman bir hocanın söylediği gibi “kaygı ve korku depremden kötü.” İnsanlar güvensiz, sağlıklı olmayan binalarda yaşadıklarını biliyorlar. Bu kaygı ve korkuyla geçiyor her dakikaları.

Plan notu değişikliği talebimiz reddedilmedi. Bu sevindirici. Fakat daha fazla beklemenin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Başka ilçelerde de bu sorun var deniliyor. Başka ilçelerdeki sorunları da çözelim. Rantı düşünerek değil, bu toplumu güvenli, güçlü konutlara bir an evvel kavuşturma hedefiyle hareket ederek çözelim.

“İBB Avcılar’ın sorununu çözmedi. Çözüm bekliyorum”

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Avcılar’ın sorununu çözmedi. 5 aydır çözmüyor, bekletiyor. Hem de yetkinin tamamı bu mecliste olduğu ve 15 dakika içerisinde çözebileceği halde.  Ben çözüm bekliyorum. Bu meclisin tüm meclis üyelerinin parti ayrımı gözetmeksizin benimle aynı duyguları paylaştığını biliyorum. Tüm meclis üyelerinin iyi insanlar olduğunu biliyorum. Hadi daha fazla beklemeyelim. Siyasi kavgalardan ve çekişmelerden işte bu konu için uzaklaşalım. El ele vermenin zamanı geldi.

Canlar gittikten, camlar kırıldıktan sonra hiçbir anlamı yok. Bugün yine yapıcı olmak adına daha önceki talebimi yineliyorum. Biliyorum komisyon başkanım ve üyelerim yapabilir. 15 dakika ara verelim, komisyon raporlarını buraya getirsin ve oy birliği ile bir karar geçirelim.

“Biz yaşama hakkını koruyacağız”

Komisyonda olan önerimiz şu: yasal olarak yapılmış, ruhsatlı, iskânlı binalar için bir gün bu mecliste Avcılar’daki reel durum fark edilmeden bir karar alınmış ve düşürüyoruz katları denmiş. Bu insanların içerisinde oturdukları evleri bu meclis kararıyla yok sayılmış.  İstediğimiz buradan çıkan yanlış kararla yok edilen ama reelde orada duran yapıların yeniden yapılması.

Anayasamızda ve tüm dinlerde kutsal, öncelikli sayılan hak yaşama hakkıdır. Biz yaşama hakkını koruyacağız. Biz Avcılar’ı Avcılarlı hemşehrilerimizle dönüştürmeye hazırız.güzelbi fikir