Ana Sayfa / Projeler / Doğayı Keşfediyorum Projesi

Doğayı Keşfediyorum Projesi

TEMA Vakfı, Avcılar Belediyesi ve Avcılar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde bir ilk hayata geçirildi. TEMA Vakfı tarafından geliştirilen Doğayı Keşfediyorum Projesi’yle; Türkiye’de ilk kez bir ilçede eğitim gören tüm öğrencilere doğa eğitimi verildi.

Avcılar ilçesindeki okul öncesinden lise kademesine kadar her kademedeki çocuk ve gencin doğa gözlemi yapmaları, yakın çevrelerindeki doğayı keşfetmeleri ve biyolojik çeşitlilik konusunda farkındalık kazanmaları hedefiyle başlanan proje yaklaşık 72 bin öğrenciye ulaştı.

Proje ilk yılında okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine ulaştı

Gönüllü öğretmenlerin desteğiyle sürdürülen projede, okul öncesi ve ilkokul kademeleri için öğretmen rehberi, gözlem broşürü, gözlem çarkı ve Avcılar ilçe haritasının olduğu bir poster tasarlandı. Etkinliklerin ilk aşamasında, çocuklar doğa gözleminin nasıl yapılacağını ve kelebek, ağaç, kuş, böcek, toprak gözlemi yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrendi. Daha sonra biyolojik çeşitlilik kavramı ile tanışan çocuklar, kendilerine hediye edilen gözlem broşürü ve gözlem çarkını kullanarak doğa gözlemi yaptı. Öğrendiklerini yakın çevrelerinde deneyimleme imkânı bulan çocuklar, projenin son uygulama adımı olarak sınıfça yaptıkları etkinlik ile doğa gözlemlerini Avcılar haritası üzerinde işaretleyerek ve resimleyerek gösterdi. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi ve ilkokul kademesinde uygulanan proje başarılı bir yılı geride bırakarak, Avcılar ilçesinde ilk yıl için hedeflenen 1041 sınıfta 28 bin 963 çocuğa doğa eğitimi verilmesine olanak sağladı.

Proje ikinci yılında yaklaşık 72 bin öğrenciye ulaştı

2022-2023 eğitim ve öğretim yılında ortaokul ve lise kademelerinde ikinci yılına devam eden proje için yaş gruplarına uygun yeni eğitim programı hazırlandı. Ortaokul ve lise düzeyi etkinlikler için öğretmen rehberi, gözlem çarkı ve broşürü, Avcılar ilçe haritasının olduğu bir poster sayfası geliştirildi. Proje kapsamında aldıkları eğitimle çocuklar, çevrelerindeki ağaçların türlerini nasıl tanımlayacaklarını adım adım öğrenerek, gözlem haritalarını oluşturabilmeyi öğrendi.

Proje, ortaokul seviyesinde 761 sınıfta 23.735 çocuğa, lise seviyesinde 661 sınıfta 19.170 gence olmak üzere toplamda 2.463 sınıfta, 71.868 çocuğa ulaşılmıştır.FotoGALERİ

güzelbi fikir