Ana Sayfa / Projeler / "2029’da Avcılar’da riskli bina kalmayacak"

"2029’da Avcılar’da riskli bina kalmayacak"Kentsel Dönüşümde Dünya’ya Örnek Olan “Avcılar Modeli” Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor!

17 Ağustos 1999 günü meydana gelen depremden etkilenen Avcılar'da kentsel yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli'nin göreve gelir gelmez başlattığı "Hayat Kurtarma Hareketi" ile Avcılar güçlü, güvenli ve dayanıklı hale geliyor. Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek olan ‘Avcılar Modeli’ ile 121 bin’den fazla vatandaş güvenli konutlarına kavuştu.

Binlerce İnsanın Yarınını Kurtaran “Hayat Kurtarma Hareketi”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli görev gelmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurdu. Bilim insanları ve STK’ların katılımı ile düzenlenen Deprem Risk Yönetimi ve Eylem Plan Çalıştayı’nın ardından ketteki riskli yapıların tek tek karnesini çıkartıldı.

İmar’da Hak Kaybını Önlemek İçin Plan Notu Değişilikleri Hazırlandı

Yenilenmesini bekledikleri riskli binalarda kaygı ve korku içerisinde yaşayan binlerce Avcılarlının hayatını kurtaran 2 ayrı İmar Plan Notu Değişikliği hazırlandı.

Avcılar’daki yapıların güvenli, güçlü yapılara dönüşmesi için hazırlanan değişiklik teklifi aylarca İBB İmar komisyonunda bekletildi. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, bekleyecek zaman olmadığını teklifin bir an evvel hayat geçirilmesi gerektiğini söyleyerek 16 Ocak 2020 tarihinde İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda haftada 2 gün birer saat oturma eylemine başladı. Teklifler kararlı bir mücadele sürecinden sonra İBB Meclisi’nden onay aldı.

Aylarca süren çaba sonucunda, hak kaybına uğrayan Avcılarlı vatandaşların hakları İBB Meclisi tarafından geri verildi. Böylelikle vatandaşların hak kaybına uğramadan binasını yenilemesin önü açıldı.

Bununla birlikte Hançerli döneminde kentsel altyapıyı afetlere karşı güçlendirilme çalışmaları başlatılarak Afet Toplanma Alanları da belirlendi.

Kentsel Dönüşümde “Avcılar Modeli”

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli tarafından Kentsel dönüşümde tüm Türkiye’ye örnek olan “Avcılar Modeli” isminde bir model hayata geçirildi. Kentsel dönüşüm sürecinin yerinde, güvenli ve hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayan, binasını yenilemek isteyen vatandaşa sürecin her aşamasında destek olan bu model sayesinde kentsel dönüşüm yasasından faydalanmak isteyen vatandaşların sayısı büyük oranda arttı.

Avcılar’da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları daha önce hiç görülmediği şekilde ivme kazandı. Binlerce insanının yarınını kurtaran “Hayat Kurtarma Hareketi”ni başlatıldı.

Kasım 2023 itibariyle son veriler :

Kentsel Yenilemeye Giren Bina: 2.050
Bağımsız Birim: 20.209
Kurtarılan Hayat: 121.254'den fazla kişinin hayatı kurtuldu

AVBEL Kat Malikleri Arasında Uzlaşma Sağladı

Kentsel dönüşüm çalışmalarında en büyük sorunlardan bir tanesi kat malikleri arasında yaşanan uzlaşma sorunu geliyor. Hançerli’nin talimatıyla kurulan AVBEL isminde kentsel yenilenme projelerinde ilgili süreçleri ve sahadaki uygulamaları denetleyen bir Proje Yönetim ve Danışmanlık şirketi kuruldu.

(AVBEL: Mülk sahiplerini kentsel dönüşüm ile ilgili bilgilendiriyor. Uzlaşma görüşmelerinin başlatılması ve talep toplama sürecini yönetiyor. Kat malikleri ve müteahhitler arasındaki uzlaşmanın sonuçlandırılmasını sağlıyor. Sözleşmelerin, finansal sürecin ve projelerin yönetimi ile beraber takibini yaparak raporlanmasını sağlıyor. )

17 Ağustos 1999 depreminin ardından yeni, güvenli bir kent yaratmaya başlayan Hançerli, Kentsel dönüşümde büyük maliyet eşitsizliklerine neden olan haksız bir uygulamayı; kentsel dönüşümde KDV oranını düşürmek için çalışmalar yürüttü. TBMM’de Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığı ile de görüşmeler yaptı. Çalışmaları olumlu sonuç verdi ve bugüne kadar kentsel dönüşüm projelerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1’e düşürüldü. Bu şu anlama geliyor. Örneğin maliyeti 400 bin TL’lik bir dairenin KDV maliyeti 72 bin TL’den 4 bin TL’ye inmiş oldu. Yine Hançerli’nin her platformda gündeme getirdiği kentsel dönüşüm faiz destekli kredi 125 bin liradan önce 200 bin liraya daha sonra 400 bin TL’ye çıkarıldı. Riskli binasını yenilemek isteyen vatandaşların ekonomik engeller başta olmak üzere tüm engelleri ortadan kaldırmak için alanında uzman akademisyenlerle toplantılar yaparak bürokratlarla temaslarda bulundu.

Sıfır Faizli Finansmana Dayalı Kentsel Dönüşüm Projesi İBB Gündeminde

Türkiye’de 1 milyon riskli konutu 3 yıl içerisinde yenileyebilecek “Sıfır Faizli Finansmana Dayalı Kentsel Dönüşüm Projesi” İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine geldi. İBB Meclisi deprem özel gündeminde söz alan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli; deprem konusunun ülke için milli güvenlik sorunu olduğunu dile getirerek, 1.5 yıl önce gündeme getirdik bugün İBB meclisi gündeminde. Bu modelin bütçeye bir yükü yok. Gelin hep beraber deprem meselesini çözmek için hızlıca hareket edelim' diyerek meclis üyelerinden destek istedi.

Projeyle 3 yılda 1 milyon konut yenilenebilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Avcılar Belediyesi tarafından geliştirilen ve 3 yıl içerisinde tüm Türkiye’de 1 milyon konutun yenilenmesini kolaylaştıracak “Sıfır Faizli Finansmana Dayalı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni gündemine aldı.FotoGALERİ

güzelbi fikir